• slider.png
  • slider2.png
  • slider3.png
  • slider4.png
  • slider5.png
  • slider6.png

Kronika parafii Osjaków

Zachęcamy do zapoznania się z Kroniką parafii Osjaków. Opracowanie powstało w w 1948 roku. Rękopis ma 25 stron i można go przeczytać klikając w miniaturkę po prawej stronie. Plik zapisany jest w formacie PDF, zajmuje 26 MB i jego wczytywanie może potrwać dłuższą chwilę.

Aby pobrać kronikę na komputer należy kliknąć na obrazku prawym przyciskiem myszy i wybrać "zapisz element docelowy jako".

 

Rys historyczny

Parafia w Osjakowie istniała już na pewno za arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego (1342-1374). Prawdopodobnie czas jej powołania można odnieść do drugiej połowy XIII w., a mianowicie do lat zaraz po kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej (1267), której wezwanie nosi tutejszy kościół. W 1637 r. z parafii osjakowskiej zostaje utworzona parafia w Konopnicy. W 1926 r. przydzielono do Konopnicy z parafii osjakowskiej część Strobina a przedtem (nie wiadomo kiedy) wieś Głuchów. Utworzona w 1927 r. parafia Radoszewice również - choć częściowo obejmuje tereny parafii osjakowskiej. W 1937 r. wyodrębniona została z Osjakowa par. w Szynkielowie. Po II wojnie światowej z parafii w Osjakowie powołane zostały parafie - w Drobnicach (1977), Czernicach (1981) i Chorzynie-Dąbrówkach (1989).

Na miejscu pierwszego kościoła wybudowano nowy murowany w 1648 r. staraniem ks. Jakuba Fabrycjusza, konsekrowany w 1649 r. W 1682 r. dobudowano do kościoła boczną kaplicę staraniem ks. Wojciecha Iwanickiego. W 1750 r. kościół ten spalił się, a odbudował go ks. Jan Cyterzyński po 1752 r. Świątynia dotrwała do początków XX w., kiedy ją rozebrano po wybudowaniu nowego kościoła na nieco innym miejscu.

Obecny kościół murowany, zbudowany został w latach 1909-14 staraniem ks. Bolesława Michnikowskiego. Konsekracji dokonał biskup Władysław Krynicki 29 czerwca 1919 r. W czasie okupacji hitlerowskiej zamknięty dla kultu, ograbiony z paramentów, służył jako więzienie dla Żydów wywożonych do obozów, potem jako magazyn zboża, a wreszcie jako kwatera dla robotników pracujących przy kopaniu okopów. Staraniem ks. Władysława Gawrona w 1945 r. odbudowano zniszczoną wieżę i pokryto ją blachą miedzianą, na dach położono nowe dachówki, a nawy boczne pokryto blachą cynkową, sprawiono zegar wieżowy i żaluzje dla okien wieży, zaszklono okna i wprawiono witraże, wyposażono kościół w paramenty liturgiczne oraz organy, sprawiono nowy dzwon, zankrowano pęknięte sklepienia i mury.

Kolejni księża proboszczowie : ks. Stanisław Okamfer, ks. Jan Marczewski, ks. Stanisław Mrówka dokonali zakupu blachy miedzianej i pokryto nią dach kościoła. Ks. Władysław Maciąg z ofiar wiernych zakupił nowe dzwony, które zostały zamontowane przez ks. Edwarda Sowula .Ks. Stanisław Okamfer wykonał nowe stalowe ogrodzenie kościoła. Ks. Jan Marczewski przygotował kaplicę do intronizacji obrazu NMP Łaskawej, której dokonał Ks. Biskup Częstochowski Stanisław Nowak. Ks. Stanisław Mrówka wybudował nową plebanię a w roku 2000 Jubileuszowym kaplicę Matki Bożej Fatimskiej na placu kościelnym. Ks. Zdzisław Simiński w prezbiterium ustawił nowy ołtarz soborowy z ambonką wykonany z trawertynu, również z tego materiału wykonano w prezbiterium i kaplicy Matki Bożej dekoracje ścian. Zabezpieczył okna kościoła .

W roku 2015 staraniem księdza Proboszcza Marka Ptaka kościół został wpisany do rejestru zabytków co umożliwiło podjęcie prac remontowych . W 2015 roku wykonano prace tynkarskie w kościele przygotowujące go do malowania. W roku 2016 zainstalowano ogrzewanie zasilane energią z farmy fotowoltaicznej.

W latach 2016-2018 wykonano malowanie kościoła nadając mu piękny wystrój ornamentacyjny. Prace te wykonała Firma Malarska pana Wiesława Rogalewicza z Pajęczna . Projektantem nowego malowania był pan Henryk Krzemiński, miejscowy artysta , który również wykonał renowację Drogi Krzyżowej sfinansowanej przez wiernych parafii. W roku 2017 miejscowi przedsiębiorcy i przyjaciele Parafii ufundowali nowe oświetlenie świątyni. W tym również roku zamontowano nowe nagłośnienie kościoła. W roku 2018 dokonano wymiany , uzupełnienia i renowacji zniszczonej posadzki . W prezbiterium zamontowano nowe oświetlenie. W roku 2019 zostały poddane renowacji drzwi główne kościoła. W roku 2020 do rejestru zabytków zostało wpisane wnętrze kościoła, dzięki temu zostało poddane renowacji i konserwacji prezbiterium kościoła,w tym freski. Prace konserwatorskie wykonała pracownia Art Studio  pani Małgorzaty Paździora Sattler..Renowacji zostały poddane  także drzwi boczne kościoła.W roku 2021 renowacji i konserwacji zostały poddane zabytkowa ambona , figury i płaskorzeźby  z ołtarza głównego, drzwi wejściowe do zakrystii, podest przed głównym  ołtarzem. W roku 2022 konserwacji został poddany boczny ołtarz św. Jadwigii, w ołtarzu głównym wymieniono wnęki za figurami.   W przyszłości będą podejmowane dalsze prace konserwatorskie . Na cmentarzu parafialnym wykonano kolejne alejki z kostki brukowej, także poddano pracom ołtarz polowy nadając mu nowy wygląd.

 


 

 

Our website is protected by DMC Firewall!